Wycieczka jak lekcja historii, czyli Trójmiasto z wypadem na Hel


„Czas znika, mija przeszłość, wiek niezwrotnie bieży,
A występków szkaradność lub cnoty przykłady,
Te obrzydłe, te święte zostawują ślady.”

~ Ignacy Krasicki

W dniach 13-15 czerwca 2018 r. uczniowie klas: 2a, 2b, 2d, 2e i 3a  wzięli udział  w wycieczce do Trójmiasta. Pierwszą zapowiedzianą po drodze atrakcją był przyjazd do Gniewina i wejście na Kaszubskie Oko – 44 metrową wieżę widokową, z której podziwialiśmy zbiornik górny największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”. Następnie zwiedziliśmy Hel - miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim, a w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii zobaczyliśmy - żyjące w Bałtyku - foki szare. Dla wielu z nas była to pierwsza okazja do zobaczenia tych wyjątkowych ssaków. Ostatnim punktem programu był spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Następny dzień obfitował w wiele wrażeń. Poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska. Widzieliśmy zabytkowy ratusz Głównego Miasta, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Długi Targ i Teatr Szekspirowski. Następnie wzięliśmy udział w lekcji o świetle w Centrum Hewelianum i odbyliśmy multimedialną podróż przez lata wojny i okupacji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzień pod znakiem prawdziwego patriotyzmu zakończyliśmy na Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej i symbolu wybuchu II wojny światowej. Przy blasku zachodzącego słońca ten wyjątkowy pomnik historii wydał nam się jeszcze dostojniejszy i piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostatni dzień spędziliśmy aktywnie. Najpierw odwiedziliśmy Stadion Energa Gdańsk, w którym mogliśmy zobaczyć znacznie więcej niż zwyczajny kibic. Byliśmy w szatniach zawodników, sali konferencyjnej w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplicy stadionowej, strefie mixed zone, czyli miejscu z którego zawodnicy wychodzą na boisko, a także zasiadaliśmy w najlepszych stadionowych lożach.

Następną atrakcją było coś, na co wielu z nas czekało najbardziej, czyli szaleństwo wodne w obiektach sportowo-rekreacyjnych sopockiego Aquaparku oraz zwiedzanie okrętu ORP „Błyskawica” w Gdyni – polskiego niszczyciela, który uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie.

Wypoczęci, naładowani pozytywną energią, wzbogaceni w wiedzę o naszej historii, powróciliśmy do domu. Jeszcze tylko kilka dni i powitamy wakacje. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego ich początku.

Opiekę nad grupą sprawowały: p. Emilia Wierzbicka, p. Małgorzata Kaczmarek i p. Agnieszka Grygowska.

Emilia Wierzbicka

All about … ideal education

 

Dnia 6 czerwca 2018 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczniom nagrodzonym w VIII edycji wojewódzkiego konkursu literackieo z języka angielskiego „All about … ideal education” organizowanym przez Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Uczennice naszej szkoły, Sala Olkowska , kl. IIIa i Natalia Skobyranda, kl. IIIc prezentujące własne kreacje poezji i prozy w języku angielskim zdobyły wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

K. Durska

Konkurs świetlicowy ,,Ekologia i ochrona środowiska”

Z okazji festiwalu filmów ekologicznych w świetlicy szkolnej odbył się konkurs ekologiczny. Głównym celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży gimnazjalnej

na temat potrzeb selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń, jakie niesie wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów oraz wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji i twórczego myślenia.

Oto zwycięzcy:

Miejsce I Dominik Solarski kl. II a

Miejsce II Radosław Ciechanowski kl. III a

Miejsce III Aleksander Zieliński kl. II a, Michał Chróścicki, Michał Puszcz kl. III a, Adrian Kwiatkowski, Piotr Saja kl. III d

Pozostali uczestnicy konkursu: Bartosz Horbacz kl. III a, Miłosz Borowiecki, Filip Gadzaliński, Małgorzata Ługowska, Karolina Szafranek kl. II a, Paulina Trukan, Karolina Sosnowska, Amelia Powirska, Nikola Tylkowska kl. II c, Oliwia Feliksiak kl. II d, Marek Kowalczyk, Mateusz Wasilewski, Alicja Rosołowska, Wiktoria Woźniak, Aleksandra Żurek kl. II e.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę, a pozostali uczestnicy konkursu punkty dodatnie z zachowania.

wychowawca świetlicy

Edyta Wieczorek

V Sympozjum Przyrodnicze

W czwartek 24 maja 2018 roku grupa uczniów z klasy II c i II d wraz z przedstawicielami siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką p. Małgorzaty Kaczmarek uczestniczyła w V Sympozjum Przyrodniczym organizowanym przez Zespół Szkół w Resku. Tegoroczne spotkanie poświęcone było pszczołom. Podczas wykładu p. Janusza Owsianika – prezesa Koła Pszczelarskiego, młodzież miała okazję poznać sekretne życie tych owadów oraz efekty ich trudnej pracy.

W czasie trwania sympozjum uczniowie obejrzeli wystawę pszczelarską, degustowali słodkości na bazie miodu, wzięli udział w warsztatach wyrobu naturalnych kosmetyków oraz rozwiązali szereg zagadek,  grając w Escape Room. Mile spędzony czas zakończył się wspólnym grillem i pamiątkowymi zdjęciami.

Małgorzata Kaczmarek