Księżyc w obiektywie

[ G A L E R I A ]

 

Fotografia Księżyca w ognisku głównym teleskopu

Dzięki doposażeniu naszego teleskopu szkolnego w sprzęt do astrofotografii, publikujemy nasze pierwsze fotografie Księżyca. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą lustrzanki cyfrowej Canon EOS 1100D. Zdjęcia wykonywane były w ognisku głównym teleskopu oraz z wykorzystaniem soczewek Barlowa x2 i x5 oraz metodą projekcji okularowej uzyskując odpowiednie powiększenia x28, x56, x141. Oczywiście największą jakość obrazu a zarazem najmniejsze powiększenie uzyskuje się fotografując w ognisku głównym teleskopu.

 

Fotografia Księżyca - soczewka Barlowa x 5

W przyszłości chcemy się zająć trudniejszymi obiektami a mianowicie fotografią Słońca gdzie potrzebne będą odpowiednie filtry Słoneczne, fotografią planetarną gdzie najlepiej sprawdzają się kamerki planetarne oraz fotografią obiektów ciemnego nieba (mgławic, galaktyk, gromad kulistych) gdzie niezbędny będzie napęd prowadzący teleskop za obiektem.

Szymon Grygowski

 

Sprzątanie Świata 2014


 

Dnia 19 września 2014 rozpoczęła się dwudziesta pierwsza edycja ogólnopolskiej kampanii  Sprzątanie Świata – Polska 2014. Jak co roku, do akcji przyłączyli się Uczniowie naszej szkoły.  Od rana, wyposażeni w worki i rękawice jednorazowe, wyruszyliśmy posprzątać tereny wokół szkoły.

Uczniowie klasy I B Gimnazjum na ten dzień zaplanowali wycieczkę rowerową do Kuźni Płotkowo, gdzie w myśl tegorocznego hasła „Turysto, szanuj środowisko!”  posprzątali okoliczne lasy.

 

Opiekun SK LOP

Katarzyna Durska

 

"Narodowe Czytanie ku pokrzepieniu serc”


 

Po raz trzeci w całym kraju odbyła się akcja „Narodowe Czytanie”, zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tym razem czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Publiczne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza odbyło się w całej Polsce 6 września 2014 roku, w Warszawie o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim z udziałem inicjatora projektu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Znani polscy aktorzy czytali "Potop" - jedną  z najsłynniejszych polskich powieści, której pierwsze odcinki pojawiły się w prasie 130 lat temu.

Czytaj więcej: "Narodowe Czytanie ku pokrzepieniu serc”

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 odbędzie się

1 września 2014

o godzinie 10.00