„Takie chwile jak te …”

Wielogodzinne przygotowania… I nareszcie – wielki finał! Wydarzenie ważne dla nas trzecioklasistów oraz dla naszych znajomych, rodziców, wychowawców dało nam wiele powodów do radości.

9 czerwca 2017 roku w Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie odbył się uroczysty bal gimnazjalny, który miał pożegnać uczniów klas trzecich oraz podziękować ich wychowawcom. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od kilku tygodni. Uczniowie byli bardzo zaangażowani każdy chciał wnieść do uroczystości coś od siebie, co powodowało nie jedna kłótnię. W końcu wszyscy doszli do porozumienia i stworzono coś niepowtarzalnego. Myślą przewodnią balu był tajemniczy agent K i 2.0.0.1. Były tańce, rywalizacja między kujonami
 a dresami, pojawiła się grupa dziewcząt od makijażu jednym słowem całe życie szkoły.

Na forum szkolnym zgromadziła się liczna publiczność, która długo oklaskiwała występy uczniów. Po piosence finałowej przeszliśmy na „salę balową”, gdzie fantastycznie bawiliśmy się do późnej nocy. Ta dzień zapadnie wszystkim na długie lata w pamięci.

Uczniowie i Wychowawcy klas III

Lekcja historii w Sachsenhausen

08 czerwca tego roku uczniowie Gimnazjum nr 2, II Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie mieli możliwość brać udział w żywej lekcji historii na terenie obozu koncentracyjnego w centrum Oranienburga, którą przeprowadziła adiunkt dr Tomasz Ślepowroński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Obóz został założony przez hitlerowców w 1938 roku na północnym przedmieściu Sachsenhausen- fabryka śmierci. Ze względu na bliskość stolicy III Rzeszy spełniał on szczególną funkcję jako obóz modelowy i szkoleniowy. Mieściła się tu centralna administracja wszystkich obozów koncentracyjnych tzw. Inspektorat Obozów Koncentracyjnych.

W Sachsenhausen oraz jego ok. 100 podobozach przebywało blisko 200 tysięcy osadzonych. Byli to głównie więźniowie polscy i radzieccy. Wśród polskich ofiar można tam spotkać nazwiska wielu intelektualistów (np. profesorów uczelni krakowskich), duchownych
i przywódców polskiego podziemia. Jednym z najbardziej znanych był dowódca Armii Krajowej generał Stefan Grot-Rowiecki na jego symbolicznym grobie, który został odsłonięty 4 listopada 2014 roku uczniowie złożyli wiązankę kwiatów tym samym upamiętniając jego śmierć.

22 kwietnia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz wojska Armii Czerwonej. W latach 1945 – 1950 części obozu służyły radzieckiej tajnej policji jako obóz specjalny.

Tak wspaniałą lekcję zawdzięczamy Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Ów lekcja była prezentem dla naszych uczniów, którzy uczestniczyli przez cały rok w lekcjach muzealnych, a dla nauczyciel za zachęcanie do poznawania tej bliskiej i dalekiej historii.

I.Pędziwiatr, A.Kopycińska, M. Dobrowolski, D. Ścibor

Międzyszkolna Gra Uliczna „Tropiciele Historii”


„Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.”

Ludwik Pasteur

 

7 czerwca dwie grupy złożone z uczniów klas pierwszych M. Kiryk , K. Kaczmarek, A. Kaczmarek, J. Sobczak, H. Nowak, M. Gnych oraz P. Żelazowski reprezentowały Gimnazjum nr 2 w I Międzyszkolnej Grze Ulicznej „Tropiciele Historii”. Do rywalizacji przystąpiło pięć grup gimnazjalistów naszej Gminy.

Cele gry:

-  przybliżenie jej uczestnikom informacji dotyczących nieznanej historii miasta,

-  wyrabianie w uczniach nawyku dociekliwości poznawczej,

-  rozwijanie zainteresowania uczniów historią.

Zadaniem uczestników było poruszanie się pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi znajdującymi się na terenie Nowogardu oraz wykonywanie następujących po sobie zadań związanych z historią miasta. Za każde wykonane zdanie grupa otrzymywała punkty, których liczba była zależna od stopnia poprawności lub czasu jego realizacji.

I miejsce Gimnazjum nr 2 w składzie M. Kiryk, K. Kaczmarek H. Nowak

II miejsce Gimnazjum nr 3

III miejsce Gimnazjum nr 3

IV miejsce Gimnazjum nr 2 w składzie A. Kaczmarek, J. Sobczak, H. Nowak,
           M. Gnych

V miejsce Gimnazjum nr 1

Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy i z niecierpliwością czekami na kolejną edycję gry ulicznej „Tropiciele historii”.

I.Pędziwiatr, E. Wieczorek

ZAWODY STRZELECKIE

Dnia 01.06.2017 na strzelnicy Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się zawody strzeleckie w karabinie pneumatycznym. W zawodach brali udział uczniowie gimnazjów w konkurencji indywidualnej i drużynowej. W klasyfikacji indywidualnej najlepszą okazała się Hanna Grybowska przed Wiktorem Krzysztoszkiem (oboje gimnazjum nr 2)

W klasyfikacji drużynowej I i II miejsce zajęły drużyny również naszego gimnazjum nr 2

Klasyfikacja indywidualna:

 1. H.Grybowska Giim .nr 2
 2. W.Krzysztoszek Gim.nr 2
 3. K.Cieślarek Gim.3
 4. K.Husarz Gim.nr2
 5. M.Rączka Gim.nr2
 6. R.Salamon Gim.nr2
 7. M.Żabecki Gim.nr3
 8. K.Maciejewska
 9. M.Bartnicka
 10. J.Łokaj
 11. T.Wojciechowska
 12. A.Miksa

Klasyfikacja drużynowa:

 1. Zespół Gim.nr 2 (H.Grybowska,K.Husarz,R.Salamon)
 2. Zespół Gim.nr 2 (M.Rączka .W.Krzysztoszek.J.łokaj)
 3. Zespół Gim.nr 3 (K.Cieślarek.M.Żabecki.T.Wojciechowski)
 4. Zespół Gim.nr 3 (N.Bartnicka.A.Miksa.K.Maciejewska)

Jacek Jackowski