Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.

Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna", Kraków 1974 r.


„Myśląc Ojczyzna…” to myśl przewodnia Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej, którego finał odbył się 8listopada 2018r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie. Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, popularyzacja poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny, upowszechnianie kultury języka wśród młodzieży, popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań  poezją patriotyczną i promocja talentów.Młodzi recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom interpretacji wierszy. Organizatorów cieszy, że zgłosiła się tak liczna grupawykonawców. Oznacza to, że uczniowie interesują się poezją i ważne są dla nich takie wartości, jak patriotyzm.

Do rywalizacji zgłosiło się 21 uczestników z nowogardzkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Dobrej. Młodzież recytowała utwory m.in. Mickiewicza, Baczyńskiego, Miłosza, Norwida, Tuwima, Hemara,Różewicza, Szymborskiej
i Broniewskiego.Laureatami w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zostali: Maria Szczepańska ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, Małgorzata Pertkiewicz Gimnazjum nr 2
w Nowogardzie, Agata Marczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie, Angelika Sikora ze Szkoły Podstawowej nr1 w Nowogardzie; w kategorii licea: Jakub Kazuba, Wiktoria Pawłowska, EwaSoroka. Ich wykonanie oceniało jury w składzie: Elżbieta Tarczykowska, Kazimiera Krusińska, Edyta Wieczorek.Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.Atmosferę doniosłości wydarzenia, które wpisane zostało w gminny projekt „Niepodległa”, podkreślały pieśni patriotyczne wykonane przez Maję Tębłowską
i uczennice 2 LO.Serdeczna i przyjacielska atmosfera podczas spotkania były pięknym dopełnieniem uroczystościMam nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie,  aby dzielić się poznaną, piękną poezją.

                                                                                  Organizatorki:
                                                                                  Anna Nowosielska i Anna Sikorska

 

 

Kochani nauczyciele...

Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
Życzymy Wam, aby wasza praca była jak ten balonik.  
„Napompuj świeżego powietrza, a od razu stanie się lżejsza”.


 

Samorządu Uczniowski

Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich

W dniach 24-26.10. 2018 r. w V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie odbyła się po raz trzeci „ Xu- Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich”. My też tam byliśmy. Gimnazjum nr 2 reprezentowali Saja Aleksandra, Kiryk Michalina, Pertkiewicz Małgorzata oraz Filip Gadzaliński. Reprezentanci  II Liceum Ogólnokształcącego Soszka Julia, Paś Julita oraz Jankowiak Marcel.

W tym roku organizatorzy postawili przed uczestnikami konferencji jedno zadanie do zrealizowani . Uczestnicy mieli opracować projekt o motywie ekologicznym, który można wdrożyć w szkołach.

Pierwszego dnia odbyła się  integracja uczestników w poszczególnych grupach. Najlepszą integracją jest współpraca o czym dobrze wiedzieli organizatorzy Xu. Wyszliśmy ze szkoły stając się jednocześnie uczestnikami gry ulicznej „Szczecin Variété” punktem docelowym stał się budynek Wydziału Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego tam po krótkim odpoczynku nastąpiła praca w sekcjach nad pierwszym tematem konferencji.

Drugiego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach m.in.” Teksty medialne-zasady skutecznej komunikacji” warsztat ten prowadziła Dr Agnieszka Szlachta adiunkt w Zakładzie Mediów i Komunikowania na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, „No waste!” ten warsztat był prowadzony przez dwie wolontariuszki „Erasmus+”, „Creative Writing” zajęcia prowadził Dr Andrew Tomlinson oraz „Młodzież w samorządzie” ten warsztat prowadzili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Po wykładach wróciliśmy do dalszej pracy w sekcjach.

Ostatni dzień był bardzo emocjonujący ponieważ wszyscy czekali na wyniki który team wygrał. Swoje projekty wszystkie grupy przedstawiły w Sejmiku Zachodniopomorskim. 

 

Przejmij inicjatywę !

 

                                                   Samorząd Uczniowski Gimnazjum i Liceum

Opiekunowie:

Izabella Pędziwiatr, Marek Dobrowolski

Ze Sportu

Odbyły się pierwsze zawody sportowe w roku szkolnym 2018/2019. 21.09.2018r odbył się turniej piłkarski chłopców w roczniku 2003/2005. Pomimo likwidacji naszego gimnazjum a co za tym idzie mniejszego wyboru zawodników do drużyny nasza szkoła wystawiła reprezentację. W turnieju  w którym wystąpiło 9 zespołów,  nasi reprezentanci zajęli 4 miejsce, uzyskując następujące wyniki :

Gimnazjum nr 2 – SP nr 4 z oddz. gimnazjalnymi 1:1

Gimnazjum nr2 – SP Długołęka z oddz. gimnazjalnym 1:0

Pomimo następującego bilansu tj. remisu z późniejszym zwycięzcą turnieju oraz zwycięstwa nie udało się awansować do finału.

Op. J. Jackowski


 

 

 

W dniu 01.10.2018r na stadionie miejskim i przyległym terenie odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. Drużyna chłopców naszego gimnazjum nr 2 zajęła : I miejsce. Zwycięski zespół to :

Adrian Lisiecki, Dominik Solarski, Mateusz Gnych, Wojciech Michalski, Bartosz Gronowski, Michał Gęs, Kacper Porada, Piotr Żelazowski, Jurek Szymon, Kryspin Mizuło, Marek Kowalczyk, Filip Witaszczyk, Gustaw Klukowski, Bartłomiej Motłoch, Miłosz Borowiecki, Daniel Karólczak.

Op. J. Jackowski