Mikołajkowy wyjazd do Szczecina

30 listopada 2017 r. uczniowie klas: 2a i 2b wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Szczecina. Pierwszym punktem naszego wyjazdu były odwiedziny w parku rozrywki Fun Jump. To tutaj mieliśmy okazję sprawdzić nie tylko swoją kondycję, ale i zdolności strategiczne. Stoczyliśmy dwie bitwy paintballowym laserem, poprawialiśmy celność na strzelnicy i niczym bohater filmu „Mission Impossible” przeszliśmy precyzyjnie przez labirynt utworzony z wiązek podczerwieni.

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Techniki i Komunikacji – jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. To był spacer przez historię szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej. Zobaczyliśmy jak wyglądały polskie jednoślady – skutery Osa, motorowery: Komar i Ryś oraz powojenne motocykle Junaki. Urzekły nas pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – Syrena, Fiat 126p, Warszawa, Żuk, Nysa i wiele innych. Wśród licznie zgromadzonych eksponatów znaleźliśmy ulubieńca – Smyka. Ten protoplasta samochodu małolitrażowego został zaprojektowany wspólnie z warszawskim Biurem Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego i wyróżnia się jedynymi drzwiami z przodu i aż czterema miejscami do siedzenia.

Zwiedzanie zakończyliśmy jazdą w symulatorze tramwaju Konstal 105Na. W kabinie prawdziwego wagonu i dzięki trójwymiarowej wizualizacji szczecińskich ulic, mogliśmy poznać tajniki niełatwej pracy motorniczego.

Muzeum nas oczarowało! To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń:)!

E. Wierzbicka, M. Kaczmarek

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

 

9 listopada społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zgromadziła się  na forum szkoły aby uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborców niepodległości. Wolność wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując szansę, którą stworzyła historia. Wielokrotnie atakowana, wymazywana z mapy, miażdżona, zgniatana, okradana.  Nikt jej nie szanował, każdy chciał zagarnąć jej ziemie ale Polska ciągle istnieje ! I ma się dobrze …


Jędrzej Moraczewski tak o to opisał radość towarzyszącą ludności polskiej po odzyskaniu niepodległości. „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską
w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

Doniosłemu wydarzeniu towarzyszył koncert przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali patriotyzm w różnych muzycznych odsłonach. W prezentowaniu pieśni patriotycznych wykonawcy sięgnęli po wiele muzycznych estetyk - od chóru, po pieśni ludowe, muzykę elektroniczną i rockową.

Dopełnieniem koncertu była wystawa prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów.  Dziękujemy Pani E. Wieczorek za przygotowanie ekspozycji, która stanowiła tło apelu.

Ponadto 11 listopada o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Kombatantów przedstawiciele władz samorządowych, delegacje partii politycznych, uczniowie szkół a także mieszkańcy Nowogardu  uczestniczyli w złożeniu wieńców i kwiatów.

I. Pędziwiatr, A. Skowron

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

3 listopada 2017 r. w Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.

W tym dniu gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu na forum szkoły z Edukatorem, panią Elżbietą Węgrzynowicz, podczas którego zapoznali się z projektem Cyfrowobezpieczni.pl oraz Konkursem Jesteśmy Cyfrowobezpieczni! Zaprezentowany został także film edukacyjny. Zainicjowano nim krótką dyskusję o głównych zagrożeniach, na jakie mogą natknąć się młodzi ludzie korzystający z zasobów internetowych oraz o sposobach radzenia sobie z tymi zagrożeniami.

Ważnym punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego były trzy spotkania warsztatowe z klasami drugimi. Ich tematyka dotyczyła cyberprzemocy, sextingu oraz kreowania wizerunku w sieci. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagrożeń w Internecie, a także ochoczo pracowali podczas zajęć. Zarówno przed warsztatami, jak i tuż po nich gimnazjaliści wypełnili quizy tematyczne.

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego zakończyło spotkanie z Radą Pedagogiczną. Zebranym nauczycielom został przedstawiony projekt oraz zasady udziału Szkoły w Konkursie Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!


Takie inicjatywy uświadamiają, jak dużą wagę w kształtowaniu bezpiecznych zachowań uczniów w Internecie ma kontynuacja działań zaprezentowanych podczas zajęć w szkole oraz podzielenie się tymi doświadczeniami na spotkaniach z rodzicami.

Więcej informacji: www.cyfrowobezpieczni.pl

Małgorzata Kaczmarek

Halloween 2017


Przeciwnicy halloweenowych przebieranek często powtarzają, że to święto jest odległe naszej kulturze. Okazuje się jednak, że jeśli przyjrzymy się starym wierzeniom pod różnymi szerokościami geograficznymi, to bratanie się z duchami na przełomie października
i listopada nie jest wymysłem amerykańskich speców od marketingu.

Przełom października i listopada był w różnych kulturach kojarzony z końcem zbiorów, gromadzeniem zapasów na zimę, końcem okresu letniego, przygotowywaniem się na zimne dni. Wierzono także, że w tym czasie siły dobra ścierają się z siłami mroku, a granica między światem żywych a umarłych zanika.

Słowiańskie Dziady obchodzono nawet sześć razy w roku. W Polsce najważniejsze były uroczystości na początku maja oraz w noc z 31 października i 1 listopada. Wierzono, że wtedy duchy przodków przychodziły odwiedzić swoich bliskich i domostwa. Tacy goście mieli zapewnić dostatek i obfite zbiory, dlatego dusze były bardzo ciepło witane, a na ich cześć wyprawiano zakrapiane uczty. Trunki i jedzenie lądowały na ziemi, tak aby Dziady mogły się napoić i najeść. Po ulicach błąkali się włóczędzy, którzy także byli częstowani, ponieważ wierzono, że są oni łącznikami między śmiertelnikami a zaświatami.

My oczywiście, w zjawy i upiory nie wierzymy, ale wykorzystaliśmy poniedziałkową długą przerwę na „wskrzeszenie ducha kreatywności” naszych kolegów, którzy przystąpili do klasowej rywalizacji na Upiorny Makijaż. W błyskawicznym tempie powstały zadziwiające dzieła sztuki charakteryzatorskiej. Podczas zabawy z pewnością rozwijana była umiejętność pracy zespołowej, ciekawość poznawcza, kreatywność, gotowość do podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.

Jury (Samorząd Uczniowski ) stanęło przed nie lada wyzwaniem aby wyłonić zwycięzców.

Wszystkim gratulujemy pomysłu i kreatywności !

Samorząd Uczniowski

Izabella Pędziwiatr