EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie,

Komunikat dotyczący egzaminu gimnazjalnego.

Egzaminy gimnazjalne w Gimnazjum nr 2 odbędą się planowo w dniach 10,11,12 kwietnia 2019r.
Część pierwsza egzaminu rozpoczyna się o godz. 9:00.

Uczniowie obowiązkowo przychodzą do szkoły o godz. 8:00 - spotkanie na forum szkoły.

W dniu 8 kwietnia 2019 r. o godz. 8:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie rozpoczął się Strajk nauczycieli, który będzie trwał do odwołania.

Szanowni Rodzice,

w związku z trwającym sporem zbiorowym

od dnia 8 kwietnia 2019 r.(poniedziałek)w szkole może rozpocząć się strajk.

Może to utrudnić lub uniemożliwić opiekę nad uczniami.

Zwracam się do Państwa z prośbą o przewidzenie możliwości zapewnienia swojemu dziecku opieki.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o podejmowanych decyzjach.

Prosimy o śledzenie wiadomości w „dzienniku elektronicznym VULCAN” oraz na stronie szkoły www.lo2nowogard.edu.pl

z poważaniem

Środa popielcowa

Środą popielcową rozpoczęliśmy  wielki post, czas w którym chcemy bardziej odnaleźć siebie i Boga. W piątek, 8 marca 2019 r. wybraliśmy się wraz z s. Mironą na wielkopostne czuwanie młodych do szczecińskiego Seminarium. Tematem było powołanie.

Towarzyszyły nam w relikwiach ks. Jan Bosko, jeden ze świętych patronów tegorocznych ŚDM. Oddaliśmy się Maryi w Apelu Jasnogórskim. Na tę noc pobłogosławił i odwiedził nas ks. arcybiskup Andrzej. Z ciekawością słuchaliśmy świadectwa i katechezy ks. Dominika, potem świadectw powołania: ks. Daniela powołania do kapłaństwa, s. Łucji powołania do bycia siostrą, Beaty i Marcina spełniających powołanie do małżeństwa. W sercu i duszy jeszcze słyszymy muzykę, teksty piosenek: " Szukajcie Pana...", " Bo nie ma większej miłości, niż ta...", "Dzięki Ci, za Twój Krzyż..." i wiele innych. Trwaliśmy na adoracji i modlitwie o nowe powołania, o odwagę odpowiedzi na całe życie w małżeństwie i na wieczność w kapłaństwie, konsekracji...

Pozostał nam  w pamięci obraz ponad 20 kapłanów celebrujących Eucharystię, siostry zakonne, które, odnowiły swoje śluby Jezusowi podczas Eucharystii i słowo ks. Marcina, który wracał myślą do spotkania papieża Franciszka w Panamie, podczas ŚDM, powtarzając Jego przesłanie: "jesteśmy Bożym TERAZ... "

Boże piękno dotknęło nas na koniec podczas drogi krzyżowej w niezwykłej atmosferze śpiewanych pieśni, w wyciemnionym kościele przy zapalonych lampionach, przez którą poprowadzili nas bracia klerycy. Podążyliśmy za Barankiem, podchodząc i przytulając się do Krzyża.

Niech to doświadczenie, różne obrazy, myśli, spotkanie Boga pomoże nam być coraz bardziej dobrymi ludźmi.

Gimnazjaliści

Walentynki 2019

„Życie bez miłości to czarodziejska latarnia bez światła”

Antoine de Saint Exupery

Nie tylko dorośli obchodzą walentynki. To też ważny dzień dla naszych uczniów. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez których trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanego w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa.

W dniu świętego Walentego,

Nic nie może dziać się złego,

Nikt nie może się dziś złościć,

Bo dziś nadszedł dzień miłości.

Elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca. Uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, mogli wrzucić kartki walentynkowe do specjalnej skrzynki.

Tego samego dnia specjalny listonosz roznosił korespondencję miłosną.

I. Pędziwiatr

„Nałóg – przegrane życie”

Ponieważ profilaktyka to podstawa 23 stycznia uczniowie klasy 3e uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt: „ Nałóg – przegrane życie” prowadzonych przez psychologa z Centrum Edukacji i Profilaktyki „DIALOG”.

Nałóg to kompleksowy problem, który sieje spustoszenie nie tylko w zdrowiu mentalnym czy fizycznym, ale kładzie się także cieniem na rodzinie i środowisku społecznym. Jest wiele fałszywych naleciałości pokrywających powłokę nałogu. Prezentowany warsztat formułował pojęcie uzależnienia, wskazywał na konieczność dbania o własne zdrowie, ale przede wszystkim uświadamiał zagrożenia związane z sięganiem po substancje psychoaktywne. Jego zadaniem była też umiejętność wypracowania strategii obronnych.

Obok wprowadzenia pojęcia uzależnienia, prowadząca zajęcia mówiła o konsekwencjach uzależnień w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej, o przyczynach sięgania po używki, czy ukazaniu strat, jakie ponosi osoba uzależniona. Najważniejsze były jednak naturalne sposoby radzenia sobie z trudnościami, które to każdy uczeń może bez problemu w sobie odnaleźć.

Katarzyna Wasyluk