Wycieczka jak lekcja historii, czyli Trójmiasto z wypadem na Hel


„Czas znika, mija przeszłość, wiek niezwrotnie bieży,
A występków szkaradność lub cnoty przykłady,
Te obrzydłe, te święte zostawują ślady.”

~ Ignacy Krasicki

W dniach 13-15 czerwca 2018 r. uczniowie klas: 2a, 2b, 2d, 2e i 3a  wzięli udział  w wycieczce do Trójmiasta. Pierwszą zapowiedzianą po drodze atrakcją był przyjazd do Gniewina i wejście na Kaszubskie Oko – 44 metrową wieżę widokową, z której podziwialiśmy zbiornik górny największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”. Następnie zwiedziliśmy Hel - miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim, a w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii zobaczyliśmy - żyjące w Bałtyku - foki szare. Dla wielu z nas była to pierwsza okazja do zobaczenia tych wyjątkowych ssaków. Ostatnim punktem programu był spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Następny dzień obfitował w wiele wrażeń. Poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska. Widzieliśmy zabytkowy ratusz Głównego Miasta, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Długi Targ i Teatr Szekspirowski. Następnie wzięliśmy udział w lekcji o świetle w Centrum Hewelianum i odbyliśmy multimedialną podróż przez lata wojny i okupacji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzień pod znakiem prawdziwego patriotyzmu zakończyliśmy na Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej i symbolu wybuchu II wojny światowej. Przy blasku zachodzącego słońca ten wyjątkowy pomnik historii wydał nam się jeszcze dostojniejszy i piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostatni dzień spędziliśmy aktywnie. Najpierw odwiedziliśmy Stadion Energa Gdańsk, w którym mogliśmy zobaczyć znacznie więcej niż zwyczajny kibic. Byliśmy w szatniach zawodników, sali konferencyjnej w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplicy stadionowej, strefie mixed zone, czyli miejscu z którego zawodnicy wychodzą na boisko, a także zasiadaliśmy w najlepszych stadionowych lożach.

Następną atrakcją było coś, na co wielu z nas czekało najbardziej, czyli szaleństwo wodne w obiektach sportowo-rekreacyjnych sopockiego Aquaparku oraz zwiedzanie okrętu ORP „Błyskawica” w Gdyni – polskiego niszczyciela, który uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie.

Wypoczęci, naładowani pozytywną energią, wzbogaceni w wiedzę o naszej historii, powróciliśmy do domu. Jeszcze tylko kilka dni i powitamy wakacje. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego ich początku.

Opiekę nad grupą sprawowały: p. Emilia Wierzbicka, p. Małgorzata Kaczmarek i p. Agnieszka Grygowska.

Emilia Wierzbicka