"Kto ma odwagę, wygrywa"

Dwie uczennice Gimnazjum nr 2 Maja Buriak i Michalina Kiryk wzięły udział w konkursie ogólnopolskim „Pokażcie nam swoją małą Alma Mater” organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom.

Celem konkursu było przedstawienie w formie albumu własnej małej Alma Mater. Na 412 szkół album przygotowany przez nasze uczennice zajął I miejsce. Główną nagrodą był 7-dniowy pobyt
z atrakcjami dla chętnych uczniów w Zakopanem.

W dniach 9-15 marca dwudziestu czterech uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami ruszyło na „podbój” stolicy Tatr. Przed nami do przejścia było wiele górskich szlaków. Pierwsze kroki skierowaliśmy na szlak prowadzący do Doliny Kościeliskiej. Dolinajest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr – pod tym względem ustępuje miejsca jedynie Dolinie Chochołowskiej. Strudzony turysta z chęcią na swojej drodze napotkałby schronisko, wszak nie tylko malowniczymi widokami człowiek żyje. Na terenie dawnej hali Ornak, w górnej części Doliny Kościeliskiej znajduje się schronisko górskie „Ornak” gdzie mogliśmy skosztować regionalnych potraw.

Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Po dotarciu na szczyt (a nie było łatwo) na górnej polanie Gubałówki, można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego.

Zwiedziliśmy jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Odwiedziliśmy również jedno z najnowocześniejszych centrum multimedialnych w Zakopanym – Centrum Przyrodnicze TPN. Misją centrum jest chronienie
i pomaganie zrozumieć przyrodę i kulturę Tatr.

Najłatwiejszym i jednocześnie bardzo przyjemnym sposobem poznania Zakopanego, jest wybranie się na spacer. Spacerując po stolicy Tatr zwiedziliśmy Stary Kościół wraz z położonym obok Cmentarzem przy Pęksowym Brzyzku. Odwiedziliśmy również jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Krzeptówkach Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.

W drodze powrotnej udało nam się wygospodarować trochę czasu na zwiedzanie Krakowa. Dawna stolica Polski fascynuje bogatą historią, zachwyca architektonicznym splendorem i sztuką najwyższej próby, zaskakuje mnóstwem tajemnic kryjących się w średniowiecznych zaułkach. Zabytki Krakowa można odkrywać wciąż na nowo – i nigdy się nie znudzić.

Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy i z nowym bagażem wspomnień.

Serdecznie gratulujemy Mai i Michalinie za zajęcia I miejsca oraz życzymy dalszych sukcesów.

I.Pędziwiatr, M. Banasiak