Wszystkie drogi prowadzą do RZYMU

„Rzym jest miastem, w którym każdy człowiek znajduje swój drugi dom, drugą ojczyznę, ojczyznę ducha.” Te słowa przypisuje się poetom angielskim, którzy w okresie

romantyzmu dość często odwiedzali Wieczne Miasto, szukając w nim natchnienia i śladów tajemniczej przeszłości.

Od 10 do 13 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przebywali w Rzymie. Przez cztery dni grupa poznawała historię Wiecznego Miasta. Intensywne zwiedzanie było poprzeplatane odpoczynkiem, włoską pizzą, makaronem, lodami oraz plażowaniem nad Morzem Tyrreńskim. Wszyscy zażyli kąpieli słonecznych i zaaplikowana im została dawka wiedzy, która ich wzbogaciła. Do domu wrócili bogatsi o nowe doświadczenia.

Cytując uczestników: Rzym zrobił na nas olbrzymie wrażenie…weszliśmy do Muzeów Watykańskich, gdzie przechodząc przez kolejne pomieszczenia dotarliśmy w końcu do wspaniałej Kaplicy Sykstyńskiej. Robi ogromne wrażenie!Po wizycie w miejscu, gdzie odbywa się konklawe ruszyliśmy na zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra. Schodziliśmy po słynnych Hiszpańskich schodach do Barcaccia Fountain.I długo oczekiwana Fontanna di Trevi, do której wszyscy wrzuciliśmy pieniążka … aby wrócić do Romy… Wspaniały Pan Maciek z „Viaggi”, który wszystko wiedział np. gdzie jest kawiarnia z prawdziwymi włoskimi lodami  w 150 smakach, dokładniewiemy już co to znaczy ruch jak w Rzymie… Mimo że nie każdemu chciało się wracać do Polski, wszyscy z wielką radością powitaliśmy naszych bliskich.Wyjazd do Rzymu będziemy wspominać jeszcze przez długi czas. Dziękujemy. Grazie!!!

Uczestnicy

Padwa- Meteory- Delfy- Ateny- Peloponez- Korynt – Mykeny


„Ale kiedy jest się młodym, trzeba zobaczyć różne rzeczy, zbierać doświadczenia, myśli; poszerzać horyzonty”

Joseph Conrad

Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów życia każdego ucznia. 09-16 czerwca 2018 roku grupa 35 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Grecji. Wyruszyliśmy wczesnym popołudniem, jechaliśmy autokarem całą noc, myli się ten kto  myśli, że spaliśmy. Wręcz przeciwnie. W godzinach porannych dotarliśmy do Padwy.

Padwa to miasto w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska leżące nad rzeką Bacchiglione na Nizinie Padańskiej.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do historycznej części miasta  między innymi mogliśmy zobaczyć - Piazza Prato della Valle, Katedra i baptysterium, Palazzo del Capitanio.

W godzinach popołudniowych ruszyliśmy w dalszą drogę do Ancony. Miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczającego łokieć. Ankona jest ważnym portem wojennym i handlowym, mającym także połączenia promowe z Chorwacją i Grecją.

Czekając na zaokrętowanie na promie udaliśmy się na spacer połączony ze zwiedzaniem pięknie zdobionego średniowiecznego kościoła Santa Maria Della Piazza, okazałego budynku Loggia dei Mercanti oraz monumentalnego rzymskiego Łuku Triumfalnego Trajana.

W późnych godzinach wieczornych zostaliśmy zaokrętowani na promie linii Minoan Lines. Noc okazała się krótka po śniadaniu czekając na koniec podróży postanowiliśmy umilić sobie czas słoneczną kąpielą na pokładzie statku. Po wielu godzinach podróży w końcu dobiliśmy do portu Igoumenitsy. Obraliśmy kierunek Delfy.

Przejechaliśmy drogą widokową do wspaniałych klasztorów Meteora usytuowanych na niemal pionowych piaskowych skałach. Noc spędziliśmy w Delfach.

Następnego dnia udaliśmy się do Aten ośrodka życia politycznego i gospodarczego starożytnego miasta- Agory z jej świetnie zachowanym Tezejonem.  Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy współczesnych Aten spacerując po Monastiraki najbardziej ruchliwej części miasta przypominającej jeden wielki bazar pełen restauracji i sklepików. Po dużej dozie wrażeń jakimi uraczyły nas Ateny udaliśmy się w dalszą drogę do Tolo, wspaniale położonej miejscowości wypoczynkowej na Peloponezie.

Tolo to wymarzone miejsce na odpoczynek z czego bardzo chętnie wykorzystaliśmy. Zażywaliśmy słonecznych jak i wodnych kąpieli.

Odpoczynek nie trwał długo następnego dnia udaliśmy się do Myken. Tam mogliśmy zwiedzić odkryte przez Heinricha Schliemanna strefy archeologiczne, przejście przez Bramę Lwic, a następnie do najbardziej okazałego grobu kopułowego, tzw. Grobu Agamemnona. Nasza przygoda z Grecją skończyła się w momencie zaokrętowania na promie powrotnym. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Mamy nadzieje, że na bardzo długo wycieczka ta zostanie w naszej pamięci, bo przecież zwiedzanie i zabawa to nie wszystko …

Uczestnicy oraz opiekunowie I. Pędziwiatr, K. Durska, J. Dzikowska

Wycieczka jak lekcja historii, czyli Trójmiasto z wypadem na Hel


„Czas znika, mija przeszłość, wiek niezwrotnie bieży,
A występków szkaradność lub cnoty przykłady,
Te obrzydłe, te święte zostawują ślady.”

~ Ignacy Krasicki

W dniach 13-15 czerwca 2018 r. uczniowie klas: 2a, 2b, 2d, 2e i 3a  wzięli udział  w wycieczce do Trójmiasta. Pierwszą zapowiedzianą po drodze atrakcją był przyjazd do Gniewina i wejście na Kaszubskie Oko – 44 metrową wieżę widokową, z której podziwialiśmy zbiornik górny największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”. Następnie zwiedziliśmy Hel - miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim, a w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii zobaczyliśmy - żyjące w Bałtyku - foki szare. Dla wielu z nas była to pierwsza okazja do zobaczenia tych wyjątkowych ssaków. Ostatnim punktem programu był spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Następny dzień obfitował w wiele wrażeń. Poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania Gdańska. Widzieliśmy zabytkowy ratusz Głównego Miasta, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, Długi Targ i Teatr Szekspirowski. Następnie wzięliśmy udział w lekcji o świetle w Centrum Hewelianum i odbyliśmy multimedialną podróż przez lata wojny i okupacji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzień pod znakiem prawdziwego patriotyzmu zakończyliśmy na Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej i symbolu wybuchu II wojny światowej. Przy blasku zachodzącego słońca ten wyjątkowy pomnik historii wydał nam się jeszcze dostojniejszy i piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostatni dzień spędziliśmy aktywnie. Najpierw odwiedziliśmy Stadion Energa Gdańsk, w którym mogliśmy zobaczyć znacznie więcej niż zwyczajny kibic. Byliśmy w szatniach zawodników, sali konferencyjnej w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplicy stadionowej, strefie mixed zone, czyli miejscu z którego zawodnicy wychodzą na boisko, a także zasiadaliśmy w najlepszych stadionowych lożach.

Następną atrakcją było coś, na co wielu z nas czekało najbardziej, czyli szaleństwo wodne w obiektach sportowo-rekreacyjnych sopockiego Aquaparku oraz zwiedzanie okrętu ORP „Błyskawica” w Gdyni – polskiego niszczyciela, który uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie.

Wypoczęci, naładowani pozytywną energią, wzbogaceni w wiedzę o naszej historii, powróciliśmy do domu. Jeszcze tylko kilka dni i powitamy wakacje. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego ich początku.

Opiekę nad grupą sprawowały: p. Emilia Wierzbicka, p. Małgorzata Kaczmarek i p. Agnieszka Grygowska.

Emilia Wierzbicka

All about … ideal education

 

Dnia 6 czerwca 2018 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczniom nagrodzonym w VIII edycji wojewódzkiego konkursu literackieo z języka angielskiego „All about … ideal education” organizowanym przez Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Uczennice naszej szkoły, Sala Olkowska , kl. IIIa i Natalia Skobyranda, kl. IIIc prezentujące własne kreacje poezji i prozy w języku angielskim zdobyły wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

K. Durska