„Nałóg – przegrane życie”

Ponieważ profilaktyka to podstawa 23 stycznia uczniowie klasy 3e uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt: „ Nałóg – przegrane życie” prowadzonych przez psychologa z Centrum Edukacji i Profilaktyki „DIALOG”.

Nałóg to kompleksowy problem, który sieje spustoszenie nie tylko w zdrowiu mentalnym czy fizycznym, ale kładzie się także cieniem na rodzinie i środowisku społecznym. Jest wiele fałszywych naleciałości pokrywających powłokę nałogu. Prezentowany warsztat formułował pojęcie uzależnienia, wskazywał na konieczność dbania o własne zdrowie, ale przede wszystkim uświadamiał zagrożenia związane z sięganiem po substancje psychoaktywne. Jego zadaniem była też umiejętność wypracowania strategii obronnych.

Obok wprowadzenia pojęcia uzależnienia, prowadząca zajęcia mówiła o konsekwencjach uzależnień w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej, o przyczynach sięgania po używki, czy ukazaniu strat, jakie ponosi osoba uzależniona. Najważniejsze były jednak naturalne sposoby radzenia sobie z trudnościami, które to każdy uczeń może bez problemu w sobie odnaleźć.

Katarzyna Wasyluk

 

Noc adwentowa

W adwentową noc z 14 na 15 grudnia br. kilkaset osób wzięło udział w nocnym czuwaniu młodych w Szczecinie. Wśród nich nie zabrakło młodzieży z naszej szkoły.  

Na początku zostały wprowadzone relikwie patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki. Później odśpiewaliśmy wspólnie Akatyst – starożytną pieśń ku czci NMP Bogurodzicy.

Po modlitewnym śpiewie odbyła się konferencja, którą poprowadził gość specjalny spotkania – bp warszawsko-praski Marek Solarczyk, który odpowiada w Episkopacie Polskim za młodzież i był uczestnikiem Synodu Biskupów w Rzymie. Bp Marek jako jedyny z grona polskich biskupów uczy jeszcze w szkole katechezy i bardzo ceni sobie możliwość takiego kontaktu z młodzieżą. Odpowiadał także żywo i z humorem na pytania zadawane przez młodzież.

W trakcie spotkania specjalne błogosławieństwo otrzymało 14 młodych ludzi, którzy już w styczniu wyjadą do Panamy i spotkają się z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z różnych zakątków świata. Do Panamy wybiera się ponad 3 tys. młodych Polaków.

Po nabożeństwie „Posłania”, zostaliśmy zaproszeni do Adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi św., aby dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Po duchowym umocnieniu czekał na nas nocny posiłek i taneczna integracja w holu seminaryjnym.

Punktem centralnym czuwania była uroczysta Msza św. Roratnia, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk wraz z kapłanami – opiekunami młodzieży. W homilii celebrans zachęcił nas do odważnego dawania świadectwa wiary, wzajemnego wsparcia i otwartości na działanie Ducha Świętego. Radośni choć trochę zmęczeni nad ranem wróciliśmy do domu.

Gimnazjaliści

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 30 listopada – 1 grudnia w całej Polsce, w ponad 3 tysiącach sklepów w 600 miejscowościach odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana od ponad 20 lat przez Banki Żywności. Tegoroczną akcję pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” wsparło ponad 55 tysięcy wolontariuszy. Wśród nich znaleźli się także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, z Gimnazjum nr 2 : Renata Posak, Oliwia Tomala, Martyna Grenda, Aleksandra Żurek, Natalia Tomaszycka, Wiktoria Woźniak, Żaneta Mikulska i Wiktoria Milniczuk, natomiast z II Liceum Ogólnokształcącego: Julia Kubowicz, Wiktoria Gławenda, Szymon Koko, Michał Teodorczyk, Wiktoria Hell, Gabriela Igras, Kaja Kowalska i Amelia Wojciechowska.

Organizacja przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki miał znaczenie.

Banki Żywności zachęcały by robiąc zakupy dla siebie przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane były te z długimi terminami przydatności, jak np.  mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze. Banki Żywności zadbają by wszystkie produkty ze Świątecznej Zbiórki Żywności trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami.

Katarzyna Wasyluk

Mikołajki w Starlsundzie

06.12.2018 r. w czwartek grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących wyjechała do Stralsundu. Głównym punktem programu było Oceanarium. Uczniowie uczestniczyli w niesamowitej lekcji geografii, biologii, ekologii; wypełniali karty pracy, „nakarmili pingwiny”, odpoczęli w „Sali gigantów”. Z przewodnikiem zwiedzili centrum starego miasta.

Spacerując zabytkowymi uliczkami, podziwiali przepiękny ratusz, stare kamienice. Ważnym punktem programu okazał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Zauroczył on wszystkich swą magiczną atmosferą, świątecznymi zapachami i wystrojem. Wycieczka sprawiła młodzieży dużo radości i wprowadziła w miły świąteczny nastrój.

Uczestnicy